Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Drawnie

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Podniesienie atrakcyjności turystycznej w Gminie Drawno poprzez zagospodarowanie Wzgórza Wedlów w Drawnie - etap I

W dniu 15 października 2009 roku została podpisana umowa o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania "Odnowa i Rozwój Wsi" objętego PROW na lata 2007-2013 dla realizacji inwestycji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej w Gminie Drawno poprzez zagospodarowanie Wzgórza Wedlów w Drawnie - etap I.

Wzgórze zamkowe w Drawnie stanowiąc najbliższe otoczenie ruiny zamku Wedlów z XIII/XIV w. to trawiasta powierzchnia o ok. 2000 m2, porośnięta drzewami, najczęściej samosiejkami.

Wzgórze ukształtowano na przełomie XIX i XX wieku w formie 3 tarasów schodzących w kierunku południowo-zachodnim, ku ul. Kościelnej. Najwyższy z tarasów powstał z gliny i gruzu po rozebranym zamku. Różnicę poziomów pomiędzy tarasami wzgórza pokonać można betonowymi schodami.

Pozostałe zbocza wzgórza to stromizny schodzące w kierunku zachodnim, północnym i wschodnim.

Na ostatnim tarasie o rzędnej ok. 93,0 m npm widoczne są relikty zamku Wedlów. Wzniesione z cegły gotyckiej, w wiązaniu wendyjskim, są mocno zniszczone i tylko w niewielkim stopniu zachowały lico ścian. Relikty te to dwa naroża dawnego zamku, północno-zachodnie i północno-wschodnie, zasypane materiałem rozbiórkowym po zamku na wysokość ok. 3-3,5 m. Jak wykazały badania architektoniczno-archeologiczne są one elementami wschodniego skrzydła mieszkalnego zamku i najprawdopodobniej narożem wieży zamkowej (relikt zachodni).

  

 

 Prace zabezpieczające relikty zamku      

Podstawowe działania to: uzupełnienie w obrysie kamiennego cokołu ubytków kamiennych i ceramicznych zarówno w relikcie zachodnim i wschodnim. Wszystkie partie murów, które pozostaną w formie pozbawionych lica reliktów ruiny, zostaną wyspoinowane. Korona murów zostanie przemurowana, na czapę ochronną. Mury zaimpregnowane preparatem bezbarwnym oddychającym.

Działania rewitalizacyjne wzgórza zamkowego

W celu uatrakcyjnienia wzgórza zamkowego planuje się przy relikcie zachodnim, będącym prawdopodobnie fragmentem wieży zamkowej, skonstruowanie w bezpiecznej dla niego odległości, stalowej, ażurowej klatki schodowej, zakończonej podestem widokowym.

Byłby to zabieg nie tylko uczytelniający lokalizację dawnej wieży zamkowej, ale i element pozwalający obejrzeć niepowtarzalną panoramę miasta rozlokowanego wśród jezior.

Schody, jako kręcone, ocynkowane z krat gretingowych lub ram stalowych z wkładem z betonu architektonicznego.

Wymiany wymagają również biegi schodowe łączące poszczególne poziomy tarasów. Planuje się zastąpienie je prefabrykowanymi stopniami z kamienia (granit) lub betonu architektonicznego w kolorze grafit albo schodami murowanymi z klinkieru. Planuje się również by zapewnić zwiedzającym na wzgórzu zamkowym możliwość siedzenia. Część siedzisk z krawędziaków drewnianych, mocowanych do kamiennego muru północnego, inne w formie prefabrykowanych "kostek" z betonu architektonicznego rozlokowane na różnych poziomach wzgórza.

Działania kubaturowe, wzbogacające program oferty turystycznej

Planuje się wymurować w miejscu dawnej kurtyny wschodniej zamku i narożnika południowo-wschodniego mur ceglany, z cegły współczesnej lub kamieni na wzór historycznego, do wysokości poziomu górnego tarasu wzgórza.

Pozostałe działania to uporządkowanie wzgórza zamkowego wiążące się z poprawą elementów jego zagospodarowania: budowa malej architektury, budowa oświetlenia całego wzgórza i doświetlenia reliktów, w miejscach (ścieżki, placyki) zamiana nawierzchni trawiastej na nawierzchnię o podłożu żwirowo-gliniastym, w celu stworzenia parkowego charakteru wzgórza.

 



Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Grzegorz Wiśniowski

Data wytworzenia:
24 lis 2009

Osoba dodająca informacje

Grzegorz Wiśniowski

Data publikacji:
24 lis 2009, godz. 22:13

Osoba aktualizująca informacje

Grzegorz Wiśniowski

Data aktualizacji:
24 lis 2009, godz. 22:14